Pilvo pūtimas – tai nemalonus pojūtis, kai pilvas jaučiasi pilnas, išsipūtęs ir įtemptas.
Šis simptomas yra labai paplitęs – įvairių tyrimų duomenimis, apie 16–30% žmonių reguliariai patiria pilvo pūtimą.Nors dažniausiai pūtimą sukelia nekenksmingos priežastys (pvz., per didelis žarnyno dujų kiekis ar laikinas skysčių susilaikymas), kartais tai gali signalizuoti tam tikras sveikatos būkles. Žemiau apžvelgiamos dažniausios pilvo pūtimo priežastys ir veiksniai bei pateikiamos rekomendacijos, kaip šį simptomą suvaldyti.
Dažniausios pilvo pūtimo priežastys
Pilvo pūtimo priežaščių gali būti daug. Dauguma jų yra pažymėtos yra infografike apačioje, o toliau jas apžvelgiame detealiau.

Perteklinės dujos
Dažniausia pilvo pūtimo ir diskomforto priežastis – padidėjęs dujų kiekis žarnyne. Dujos kaupiasi, kai virškinimas vyksta netinkamai arba kai praryjame oro. Tai gali nutikti dėl per greito ar gausaus valgymo, kai nespėjame tinkamai sukramtyti maisto. Tokiu atveju maistas prastai suvirškinamas virškinimo trakte ir pasiekia storąją žarną, kur jį fermentuoja bakterijos, išskirdamos dujas. Taip pat oro gali patekti prarijus jį valgant paskubomis, geriant gazuotus gėrimus ar net kramtant gumą – prarijamas oras vėliau „įstringa“ žarnyne ir sukelia pūtimą
Mitybos veiksniai
Tam tikri maisto produktai ir ingredientai garsėja tuo, kad sukelia pūtimą (plačiau aptariama kitame skyriuje). Pavyzdžiui, sunkiai virškinami angliavandeniai (pvz., laktozė, fruktozė ar rafinozė) nėra visiškai suskaidomi plonojoje žarnoje ir pasiekia storąją žarną, kur bakterijos juos fermentuoja, gamindamos dujas. Persivalgymas taip pat gali lemti pūtimo jausmą – skrandis gali išsitempti daugiau nei įprasta, be to, suvalgius per didelę porciją, maistas ilgiau užsibūna virškinamajame trakte. Riebus, sunkus maistas apsunkina virškinimą, nes riebalai lėčiau skaidomi – dėl to jaučiamas sunkumas ir pilnumas.
Labai sūrūs patiekalai gali skatinti skysčių kaupimąsi organizme (edemą), kas pasireiškia ir pilvo patinimu(nors tai labiau „patinimas“ nuo skysčių, o ne dujų susikaupimas).
Gyvenimo būdo įpročiai
Svarbų vaidmenį turi ir kasdieniai įpročiai. Nepakankamas fizinis aktyvumas lėtina žarnyno peristaltiką – tuomet turinys ilgiau užsilaiko žarnyne, didėja dujų susikaupimo ir vidurių užkietėjimo rizika.
Sedentarus gyvenimo būdas siejamas su didesniu polinkiu į pūtimą. Taip pat prarijamas oras (lot. aerofagija) prisideda prie pūtimo: valgant labai greitai ar kalbant valgymo metu, vartojant gėrimus per šiaudelį ar nuolat kramtant gumą, nuryjama daug oro.
Šis oras vėliau kaupiasi virškinamajame trakte ir sukelia raižymus bei pūtimą. Žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas, taip pat gali prisidėti – tyrimai rodo, kad rūkymas susijęs su didesniu virškinimo sutrikimų (įskaitant pilvo pūtimą ir vidurių užkietėjimą) dažniu.
Hormoniniai svyravimai
Moterims pilvo pūtimas neretai būna susijęs su hormonų pokyčiais. Prieš menstruacijas ir jų metu dėl estrogenų ir progesterono svyravimų organizmas kaupia daugiau skysčių, be to, keičiasi žarnyno veikla – tai sukelia pilvo pūtimą. Net 75% moterų pastebi pūtimo simptomus prieš arba per mėnesines.
Estrogenas taip pat gali veikti žarnyno jautrumą, todėl tomis dienomis moterys būna jautresnės bet kokiam pilvo tempimui.
Šie hormoniniai poveikiai yra laikini ir cikliniai.
Hormoniniai svyravimai
Moterims pilvo pūtimas neretai būna susijęs su hormonų pokyčiais. Prieš menstruacijas ir jų metu dėl estrogenų ir progesterono svyravimų organizmas kaupia daugiau skysčių, be to, keičiasi žarnyno veikla – tai sukelia pilvo pūtimą. Net 75% moterų pastebi pūtimo simptomus prieš arba per mėnesines.
Estrogenas taip pat gali veikti žarnyno jautrumą, todėl tomis dienomis moterys būna jautresnės bet kokiam pilvo tempimui.
Šie hormoniniai poveikiai yra laikini ir cikliniai.
Sveikatos būklės
Tam tikros virškinimo sistemos ligos ir kitos būklės gali lemti lėtinį ar dažną pilvo pūtimą. Pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromas, netoleravimai (laktozės, glitimo) ar uždegiminės žarnyno ligos neretai sukelia pūtimą kaip vieną iš simptomų – apie jas detaliau pakalbėsime atskirai. Taip pat nuolatinį pūtimą gali sukelti virškinamojo trakto motorikos sutrikimai (pvz., lėtesnis skrandžio išsituštinimas). Rečiau pasitaiko, kad pilvą pūstų dėl skysčių kaupimosi pilvo ertmėje (ascito) ar auglių. Žemiau aptarsime tiek maistą, galintį pūsti pilvą, tiek žarnyno mikrobiotos, streso ir medicininių būklių vaidmenį.
Maisto produktai, sukeliantys pilvo pūtimą
Daugelis kasdienių maisto produktų gali paskatinti dujų kaupimąsi žarnyne. Štai pagrindinės produktų grupės, kurios dažniausiai siejamos su pilvo pūtimu:
Ankštiniai augalai
Pupelės, žirniai, lęšiai, avinžirniai. Ankštiniuose gausu skaidulų ir oligosacharidų (pvz., rafinozės), kurių žmogaus virškinimo fermentai iki galo neskaido. Dėl to šios medžiagos nesuvirškintos pasiekia storąją žarną, kur tampa maistu žarnyno bakterijoms. Bakterijos fermentuoja ankštinių cukrus, gamindamos daug dujų – tai sukelia pūtimą ir meteorizmą.
(Pastaba: lęšiai ir avinžirniai kai kuriems žmonėms sukelia mažesnį pūtimą nei pupelės, ypač jei yra gerai išmirkyti ar sudyginti prieš verdant).
Kryžmažiedės daržovės
Brokoliai, žiediniai kopūstai, baltieji ir Briuselio kopūstai, kopūstai, kaliaropės. Nors šios daržovės labai maistingos, jose yra sudėtingo angliavandenio rafinozės (oligosacharidas), kurio mūsų organizmas neskaido.
Rafinozė nevirškinama nukeliauja į storąjį žarnyną, kur bakterijos ją fermentuoja ir išskiria metano dujas, sukeliančias pilvo pūtimą.
(Patarimas: termiškai apdorojus – apvirus ar patroškinus – šių daržovių virškinamumas pagerėja, todėl jos gali sukelti mažesnį pūtimą.)
Svogūninės daržovės
Svogūnai, česnakai, porai – juose gausu fruktanų (fruktozės polimerų), kurie priskiriami sunkiai pasisavinamiems angliavandeniams. Fruktanai taip pat patenka į storąją žarną ir yra fermentuojami bakterijų, dėl ko gali pūsti pilvą. Svogūnai yra vienas pagrindinių fruktanų šaltinių mityboje, todėl jautresniems žmonėms net nedidelis svogūnų ar česnakų kiekis maiste gali sukelti nemalonius pojūčius.
Pieno produktai
Pienas, ledai, kai kurie minkšti sūriai, grietinėlė. Šie produktai turi laktozės (pieno cukraus). Daug suaugusiųjų turi sumažėjusį fermento laktazės aktyvumą, todėl nevisiškai suvirškina laktozę. Nesuskaidyta laktozė tampa „pašaru“ žarnyno bakterijoms, kurios ją fermentuodamos išskiria dujas. Laktozės netoleravimas dažnai pasireiškia pilvo pūtimu, gausiu dujų išsiskyrimu, pilvo skausmais pavartojus pieno produktų.
(Pastebėtina, kad fermentuoti pieno produktai – jogurtas, kefyras, kietieji brandinti sūriai – turi mažiau laktozės, todėl paprastai toleruojami geriau.)
Grūdiniai produktai su glitimu
Kviečiai, miežiai, rugiai. Šiuose grūduose be glitimo yra ir sunkiau virškinamų angliavandenių (fruktanų). Kviečių produktų (duonos, makaronų, bandelių) vartojimas gali sukelti pilvo pūtimą ne tik sergantiems celiakija, bet ir žmonėms, turintiems neceliakinį glitimo (arba kviečių) jautrumą ar tiesiog sunkiau virškinantiems fruktanus. Tyrimai rodo, kad kviečių, rugių skaidulos dažnai nesuvirškinamos visiškai ir storajame žarnyne fermentuojamos, sukeldamos dujų susidarymą.
Be to, skrudinti miltiniai gaminiai dažnai turi ir nemažai riebalų (pvz., pyragaičiai), kurie, kaip minėta, lėtina virškinimą.
Cukrus ir saldikliai
Dideli kiekiai fruktozės (vaisių cukraus) ir cukraus pakaitalai (cukraus alkoholiai). Fruktozė natūraliai randama vaisiuose (obuoliuose, kriaušėse, arbūzuose, mangose), taip pat meduje, agavų sirupe, dideli jos kiekiai dedami į saldintus gėrimus (pvz., sudedamoji dalis high-fructose corn syrup). Fruktozės perteklius gali nepilnai įsisavinti plonojoje žarnoje – tuomet fruktozė kaupiasi žarnyne ir sukelia dujų bei kitus virškinimo simptomus (fruktozės malabsorbcija pasitaiko iki 1 iš 3 žmonių).
Cukraus pakaitalai, tokie kaip sorbitolis, manitolis, ksilitolis, naudojami „be cukraus“ žymimuose produktuose (kramtomojoje gumoje, saldainiuose, dietiniuose gėrimuose). Jie priskiriami FODMAP grupei – mūsų organizmas jų gerai nesužadina, todėl jie keliauja į storąjį žarnyną. Saldiklių perteklius sukelia dujų kaupimąsi, pilvo pūtimą, o dažnai ir viduriavimą.
Todėl dažnai vartojant becukrę gumą ar saldainius su sorbitoliu, galima sulaukti nemalonių pasekmių.
Vaisvandeniai ir alkoholis
Gazuoti gėrimai (soda, mineralinis vanduo su angliarūgšte) tiesiogiai įneša daug oro (anglies dvideginio) į skrandį. Išgėrus gazuoto gėrimo, dalis oro atpylama, tačiau kita dalis patenka į žarnyną – ten susikaupęs dujų perteklius ir sukelia pūtimą.
Alaus vartojimas gali pūsti pilvą dvigubai: alus yra gazuotas ir jame yra fermentuojamų angliavandenių (iš salyklo, miežių), be to, dažnai vartojamas su užkandžiais, kurie patys gali būti „sunkūs“.

Pilvo pūtimo prevencija ir sprendimo būdai
Nors pilvo pūtimas gali sukelti didelį diskomfortą, dažnu atveju jį galima sukontroliuoti pakeitus mitybą ir gyvenimo būdą. Toliau pateikiamos rekomendacijos, padedančios sumažinti pūtimą arba jo išvengti. Jei šios priemonės nepadeda, aptarsime ir medicininius sprendimus.
Mitybos korekcijos
Atsargiai su „pūtimą keliančiu“ maistu. Stebėkite, kurie produktai jums sukelia daugiausiai pūtimo, ir ribokite jų kiekius. Dažniausi kaltininkai – ankštiniai, kopūstinės daržovės, svogūnai/česnakai, kviečiai, dideli kiekiai pieno, obuolių, kriaušių ir pan. Nebūtina visiškai atsisakyti sveikų produktų, tačiau pabandykite mažinti porcijas arba keisti gaminimo būdus (pvz., daržoves apvirkite). Jei įtariate, kad tam tikras ingredientas (pvz., laktozė, glitimas, fruktozė) sukelia jums pūtimą, galite atlikti eliminacinį testą: kelioms savaitėms eliminuokite jį iš dietos ir stebėkite, ar pagerėja. Taip pat galima pasitarti su gydytoju dėl netoleravimo testų. FODMAP dieta – tai mitybos metodas, padedantis identifikuoti, kurie angliavandeniai sukelia simptomus: kuriam laikui griežtai atsisakoma daugumos produktų su FODMAP (pieno, kviečių, ankštinių, tam tikrų vaisių ir daržovių), o vėliau jie palaipsniui įvedami atgal, sekant toleranciją.
Tyrimai rodo, kad sumažinus FODMAP kiekį racione, 86% jautrų žarnyną turinčių žmonių pūtimo simptomai palengvėja. Visgi ilgą laiką laikytis labai griežtos dietos nerekomenduojama – svarbu rasti savo „slenkstį“, kiek ir kokio maisto galite toleruoti.
Valgykite mažesnėmis porcijomis, bet dažniau. Persivalgymas – dažna priežastis, kodėl pučia pilvą net sveikiems žmonėms. Stenkitės neperkrauti skrandžio vienu metu. Geriau suvalgyti mažesnę porciją, o jei išalkstate – vėliau užkąsti dar kartą. Taip virškinimo sistema apkraunama tolygiau, maistas efektyviau suvirškinamas ir mažiau jo pasiekia bakterijas storajame žarnyne. Mažesnės porcijos taip pat padeda išvengti didelio pilvo išsipūtimo po valgio (skrandis yra maždaug kumščio dydžio, tad labai didelės porcijos jį smarkiai ištampo).
Valgykite lėtai, kruopščiai sukramtykite. Skubotas valgymas skatina praryti oro ir apsunkina virškinimą. Kuo smulkiau sukramtytas maistas, tuo lengviau fermentams jį suskaidyti. Stenkitės ramiai mėgautis maistu, kiek įmanoma neskubėdami. Taip pat venkite kalbėti su pilna burna – kalbant nuryjama papildomo oro. Lėtesnis, sąmoningesnis valgymas siejamas ne tik su mažesniu pilvo pūtimu, bet ir su suvartojamu mažesniu maisto kiekiu.
Didinkite skaidulų kiekį palaipsniui. Skaidulos (ląsteliena) – būtinos gerai žarnyno funkcijai: jos skatina peristaltiką, padeda reguliariai tuštintis ir „šluoja“ žarnyną. Tačiau jei paprastai valgote mažai skaidulingo maisto, staigiai padidinus kiekį pilvą gali pūsti dar labiau. Todėl įtraukinėkite skaidulas pamažu. Pavyzdžiui, per dieną suvalgykite papildomą porciją daržovių ar visadalių grūdų ir stebėkite savijautą. Pradžioje skaidulos didins dujų gamybą, bet vėliau situacija gerės, nes skaidulos pašalina užsistovėjusį žarnyno turinį (fermentacijos substratą) ir ilgainiui net mažina pūtimą. Su skaidulomis visada gerkite pakankamai vandens!
Venkite gazuotų gėrimų ir perteklinio oro rijimo. Kaip minėta anksčiau, gazuoti gėrimai ir alaus vartojimas „įpučia“ oro į žarnyną. Vietoj jų rinkitės vandens stiklinę – vanduo ne tik nesukelia pūtimo, bet ir padeda virškinimui. Stiklinė vandens tarp valgių gerina žarnyno motoriką ir padeda minkštinti išmatas, kas mažina vidurių užkietėjimą. Taip pat pabandykite atsisakyti kramtomosios gumos arba bent jau kramtyti ją trumpiau. Jei rūkote – žinokite, kad su cigarečių dūmais nuryjate nemažai oro, be to, nikotinas gali dirginti skrandį. Tad rūkymo atsisakymas bus naudingas ne tik bendrai sveikatai, bet galbūt ir pilvo savijautai.
Stebėkite netoleravimus. Jeigu įtariate, kad tam tikri produktai (pvz., pienas ar kviečiai) jums netinka, veskite mitybos dienoraštį. Užsirašykite, ką valgėte ir kaip jautėtės, taip galėsite atsekti sąsajas. Maisto netoleravimai kiekvienam individualūs – kai kurie žmonės pučia pilvą nuo svogūnų, kitiems – nuo pieno, tretiems – nuo riebesnio maisto. Identifikavus probleminius produktus, juos eliminuokite arba keiskite alternatyvomis (pvz., pieną – augaliniu pienu, kviečius – grikiais ar avižomis ir pan.). Esant reikalui, gydytojas ar dietologas gali padėti sudaryti subalansuotą mitybą, neįtraukiant netinkamų produktų.
Pilvo pūtimo prevencija ir sprendimo būdai
Žolelių arbatos
Kai pučia pilvą, gali padėti tam tikri žoliniai preparatai. Ypač populiari yra mėtų arbata – mėtos turi spazmus atpalaiduojantį poveikį žarnynui, padeda lengviau pasišalinti dujoms. Taip pat naudinga ramunėlių arbata (raminanti, priešuždegiminė), pankolių sėklų arbata (tradicinis vaistas nuo dieglių, skatina dujų pasišalinimą), imbiero arbata (gerina virškinimo fermentų išsiskyrimą). Šios arbatos geriant po valgio palengvina virškinimą ir sumažina pilvo pūtimą. Be to, kiaulpienių arbata pasižymi lengvu diuretiniu poveikiu – padeda šalinti skysčių perteklių, jeigu jaučiate, kad dalis pilvo pūtimo yra dėl patinimo.
Pipirmėčių aliejaus kapsulės
Klinikiniuose tyrimuose nustatyta, kad pipirmėčių (mentolio) aliejus atpalaiduoja lygiuosius žarnyno raumenis – veikia kaip natūralus antispazminis preparatas. Dėl to žarnynas mažiau spazmuoja, geriau slenka turinys, lengviau pasišalina susikaupusios dujos. Pipirmėčių aliejus ypač pasitarnauja tiems, kuriems pūtimą sukelia žarnyno motorikos problemos ar DŽS (šios kapsulės sumažina ir pilvo skausmų dažnį). Svarbu vartoti specialias enterines kapsules, kurios ištirpsta tik žarnyne (kad aliejus atsipalaiduotų ten, kur reikia, o ne skrandyje).
Probiotikai
Kaip aptarėme, žarnyno bakterijų balanso koregavimas gali padėti sumažinti pūtimą. Probiotikų papildai (gerosios bakterijos) gali padėti atkurti mikrobiotos pusiausvyrą. Kai kurios probiotikų padermės (pvz., Bifidobacterium infantis, Lactobacillus plantarum) tyrimuose parodė sumažinantys pilvo pūtimo simptomus, ypač DŽS sergantiems asmenims.
Probiotikai veikia įvairiai: vieni gerina maisto medžiagų skaidymą, kad mažiau nesuvirškintų likučių tektų dujas gaminančioms bakterijoms, kiti – netgi padeda neutralizuoti dalį dujų.
Visgi probiotikų poveikis pasireiškia ne iškart – juos reikia vartoti bent keletą savaičių, kad pastebėtumėte pagerėjimą.
Taip pat jų poveikis skiriasi kiekvienam individualiai (jei viena rūšis neveiksminga, verta išbandyti kitą). Pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, kokie probiotikai galėtų tikti jūsų situacijoje.
Mūsų BIFIDO produkcija yra puikus būdas naudoti nepasterizuotą, natūraliai fermentuotas produktą kuriame gausu gyvų pieno rūgšties ir bifidobakterijų kultūrų (≥107 KSV/ml).
Šis gėrimas gali būti puiki alternatyva tiems, kurie nori natūralių probiotikų iš maisto šaltinių, o ne kapsulių ar miltelių formos. Ypač naudinga vartoti po antibiotikų kurso, esant virškinimo jautrumui ar norint palaikyti žarnyno mikrobiotos balansą.
Mūsų parduotuvėje gali išsirinkti probiotikus iš daugiau nei 25 skonių.
Fermentų papildai
Priklausomai nuo to, kokį maistą sunkiau virškinate, galima rinktis virškinimo fermentų preparatus. Pvz., laktazės tabletės (fermentas, skaidantis laktozę) padeda išvengti pūtimo, jeigu vartojate pieno produktus, bet turite laktozės netoleravimą. Taip pat yra papildų su kasos fermentais (lipaze, proteaze, amilaze) – jie padeda geriau suvirškinti riebalus, baltymus ir angliavandenius, jei jūsų kasa gamina jų nepakankamai (pvz., sergant lėtiniu pankreatitu ar esant kasos nepakankamumui). Yra ir specifinių preparatų (pvz., alpha-galactosidase enzimai) ankštinių sukeliamam pūtimui mažinti – jie padeda suskaidyti oligosacharidus dar plonojoje žarnoje, kol jų nepasiekė bakterijos.
Reguliariai judėkite
Fizinis aktyvumas yra vienas paprasčiausių būdų pagerinti virškinimo sistemos darbą. Judėjimas skatina žarnyno peristaltiką, padeda pašalinti susikaupusias dujas. Net trumpas pasivaikščiojimas po valgio gali padėti – moksliniai tyrimai parodė, kad 10 minučių vaikščiojimas (apie 1000 žingsnių) po valgio sumažina pūtimą efektyviau nei vaistai nuo pilvo pūtimo.
Stenkitės bent pusvalandį per dieną skirti vidutinio intensyvumo fizinei veiklai (greitesniam ėjimui, lengvam bėgimui, dviračiui). Reguliarus sportas taip pat mažina polinkį kaupti skysčius (prakaituojant iš organizmo pasišalina druskų perteklius), padeda kontroliuoti svorį – dėl to mažesnė apkrova pilvo ertmei ir mažesnė pūtimo tikimybė.
Ypač naudingi pratimai, stiprinantys pilvo preso raumenis (tai gerina laikyseną ir vidaus organų padėtį, padeda žarnynui „masažuotis“).

Pabaigai
Pilvo pūtimas – nemalonus, bet dažniausiai kontroliuojamas sutrikimas. Suprasdami priežastis (ar tai būtų tam tikri suvalgyti produktai, ar streso kupina diena, ar lėtinė liga), galime imtis atitinkamų veiksmų. Sveika ir subalansuota mityba, lėti ir saikingi valgymo įpročiai, aktyvus gyvenimo būdas bei rūpinimasis emocine sveikata – kertiniai dalykai norint turėti „ramų“ pilvą. Jeigu šios priemonės nepadeda, svarbu neatidėlioti profesionalios pagalbos – šeimos gydytojas ar gastroenterologas padės išsiaiškinti, kodėl pučia pilvą, ir parinks tinkamiausią gydymą. Laikantis rekomendacijų, daugeliu atvejų galima ženkliai sumažinti pilvo pūtimo epizodus ir gyventi be nuolatinio diskomforto.